Armbandsur Cartier Vendome Ellipse Jumbo, 18K guld, Ø33 mm, automatisk, kaliber Cartier 2670 (ETA), referensnummer 17003, boettnummer 170030943, 70-tal, viklås (doublé), urtavla och visare troligtvis från eftermarknad alternativt annan Cartiermodell, inga tillbehör, bruttovikt 41,7g

32 000 kr

(felic91)

Auktnr SE74.20240507.A25035
Varukategori Klockor / Damur
Utropspris 11 000 kr
Aktuellt bud 32 000 kr
Stänger 2024-05-07 19:37:00
Provision 4 800 kr
Frakt 129 kr

Hänge, 18K guld, grön sten Ø 7 mm, Guldfynd (GHA), längd inkl. ögla 16 mm, bredd 8,5 mm, tjocklek 4 mm, mycket fint skick, sten utan anmärkning Vikt: 0,5 g

Hänge, 18K guld, grön ste...

Hänge, 18K guld, kubisk zirkonia, Guldfynd (GHA) 20119707, längd inkl. ögla 11 mm, bredd 7 mm, tjocklek 1,3 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 0,2 g

Hänge, 18K guld, kubisk zi...

Diamanthänge, 18K vitguld, Diamant 0,06ct - graverat på hängets baksida, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab (Gd&Co), Malmö, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 10 mm, bredd 3 mm, fint skick Vikt: 0,4 g

Diamanthänge, 18K vitguld,...

Ring, 18K guld, modell utformad som en Kungakrona, Diamanter 133 x 0,005ct + 7 x 0,015ct + 4 x 0,05ct + 1 x 0,25ct, tillverkarstämpel HEG, Ø20¼ mm, bredd 8 - 19 mm, pixelerat namn på bild 1, fint skick Vikt: 21 g

Retro Collier 1950-tal, Danmark, silver 925/1000 (sterling), Marius Sörensen (1895-1957), längd 40,5 cm, integrerat hänge med bl.a. klotdekor, bredd 22 mm, fint skick  Vikt: 12,1 g

Reservoarpenna Montblanc, Nr. 246, stift i 14K guld, resin i celluloid med grön marmorimitation, längd 13 cm, 40- 50-tal, spricka - se bilder

Collier, 23K guld (965/1000), ankarlänk med integrerat Hjärta, längd 44,0 cm, kedjans bredd 8 mm, Hjärtats storlek 18x16x8 mm, mycket fint skick, två bath Vikt: 30,4 g

WIWEN NILSSON (1897-1974) LUND - Örhängen, silver 930/1000, kvadratisk dekor, skruvmodell, mått 12x12 mm, tillverkad 1948 & 1949, fina tydliga stämplar, fint skick  Vikt: 5,2 g

Halsband, silver 925/1000, integrerat hänge med svart sten och vita stenar, längd 45,5 cm, kedja bredd 3 mm, hänge längd inkl. öglan med vita stenar 28 mm, bredd 12,5 mm, stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 15,8 g

Collier, silver 925/1000, Ametister, de största kloten svagt fasetterade Ø4,5-6 mm, längd 90 cm, stenar utan anmärkning, mycket fint skick  Vikt: 10,3 g

Örhängen, 18K vitguld, Topaser, örhängenas längd 28 mm, bredd 7 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning, förefaller vara sparsamt använda Vikt: 2,2 g

Örhängen, 18K vitguld, To...

Armband Ankarlänk, 18K guld, kraftig massiv modell, Balestra Italien, inre mått knäppt 18,5 cm, bredd 7,5 mm, fint skick Vikt: 50,9 g

Armband Ankarlänk, 18K gul...

Halskedja X-länk med stav, 18K guld, doserad modell, N S E Guldvaru Aktiebolag, Köping, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 42,5 cm, bredd 5,5 - 9 mm, mycket fint skick Vikt: 15 g

Halskedja X-länk med stav,...

Collier, 18K guld, Ankarlänk med integrerat Hänge, Guldfynd (GHA), total längd 42,5 - 45,5 cm, kedjans bredd 1 mm, hängets storlek 9x16 mm, mycket fint skick Vikt: 2,4 g

Collier, 18K guld, Ankarlä...

VINTAGE SET - Hänge med halskedja Ärtlänk + Brosch + Örhängen, ett par (clipsmodell, fäste i gulmetall), silver 925/1000, modell med Vikingaskepp, förgylld dekor, filigran, Markasiter (samtliga i behåll), hänge längd inkl. ögla 48 mm, bredd 28 mm, kedja längd 63 cm, brosch 42x22,5 mm, örhängen Ø15 mm Vikt: 23,1 g

VINTAGE SET - Hänge med ha...

Diverse silverföremål 830-925/1000, merparten smycken eller delar därav, enstaka stenar/emalj, defekter/bruksmärken, bruttovikt 211,8 gram

Diverse silverföremål 830...

Hänge Flygvapnet "Saab 35 Draken" med tillhörande halskedja, sannolikt 1980-tal, förgylld metall, hänge längd 20 mm, kedja längd 46,5 cm, bredd 2,5 mm, oanvänd, förvaras i originaletui (plast)

Hänge Flygvapnet "Saab 35 ...

Retro Hänge med Halskedja stavlänk 1960-tal, GUNNAR CYRÉN för Orrefors, silver, glasblock med invändig luftbubbla i Cyril-teknik, signerad Orrefors, hänge längd inkl. ögla 33,5 mm, glasblock mått 22x23x14 mm, kedja längd 54,5 cm, bredd 1 mm, hänge/glas helt utan anmärkning, mycket fint skick  Vikt: 27,6 g

Retro Hänge med Halskedja ...

Collier, Karneol, doserad modell, mönstrat lås (skruvmodell) i gulmetall, längd 37,5 cm, klot Ø8-17 mm, stenar utan anmärkning, fint skick

Antik Bjällra Norge, brons med ögla och kläpp i smidesjärn, 1800-talets senare del, norska riksvapnet, märkt nr 5 i nederkant (storlek), höjd 10,5 cm, längd 7,5 cm, bredd 6,5 cm, oputsad patina, vikt 364 gram Skickas med paket.

Antik Bjällra Norge, brons...

Se kontorets övriga auktionsvaror